Starostlivosť o morčatá počas zimy

Keďže morčiatka zvyčajne chováme v interiéroch, zimné obdobie prakticky vôbec nevnímajú. Jedinou zmenou pre ne môže byť práve strava, ktorú prijímajú. Ak morčatá dokrmujete plodmi z vlastnej záhrady, počas zimy potrebujete tento výpadok nahradiť. Aj to, akým krmivom substituovať zelenú trávu či záhradnú zeleninu a ovocie, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch. 

Starostlivosť o morčatá - ČoToŽere.sk

Nezabúdajte na kvalitnú podstielku

Poďme však pekne po poriadku. Ak je klietka pre morča položená na zemi, a počas dňa sú vo vašom bývaní výkyvy teplôt, musíte zvieratku zvýšiť vrstvu kvalitnej podstielky tak, aby bolo v neustálom teple. Na to vám môžu poslúžiť napríklad stružliny či špeciálna podstielka vyvinutá práve pre potreby hlodavcov. Tá je zložená z jemných častíc, ktoré sú pre morča maximálne príjemné, dostatočne hrejú a niektoré dokonca eliminujú zápach z moču či exkrementov. Podstielka s touto schopnosťou je zväčša napustená extraktom z aloe vera. Aj tú však nezabúdajte pravidelne vymieňať a vždy sledovať, či tvorí v klietke pre morča súvislú vrstvu.

Morčatá sú čisté bylinožravce

Výpadok plodín zo záhrad postihuje morčatá výrazne. Sú to totiž čisté bylinožravce, ktoré sú schopné prijímať jedine rastlinnú potravu. Krmivo pre morčatá tvorí z najväčšej časti sušené seno či čerstvá tráva, ktoré tráviacej sústave spoločne dodávajú potrebné množstvo vlákniny. Čerstvá tráva by práve s ohľadom na trávenie mala byť vždy suchá. Ďalej sú to rozličné jadrové krmivá ako obilniny, semená, lúpané oriešky. Na dokrmovanie sa používa zelenina a ovocie, a to mrkva, kaleráb, brokolica, šalát, jablká, hrušky a mnohé iné. Tie predstavujú aj významný zdroj vitamínov.

Krmivá pre morčatá dokonale nahradia ich prirodzenú stravu

Ak počas zimy nemáte k dispozícií dostatok prirodzeného krmiva pre morčatá, môžete ho nahradiť špeciálnymi granulami so zložením maximálne prispôsobeným potrebám organizmu tohto hlodavca. Krmivo pre morčatá obsahuje všetky dôležité súčasti jeho stravy, s ktorých zaobstaraním môžete mať problém práve počas zimy. Z najväčšej časti ich tvorí suché zelené krmivo zložené z dlhých stebiel tráv, ktoré sú významným zdrojom vlákniny. Trávy sú doplnené obľúbenými obilninami, jadrami mnohých druhov a samozrejme, ovocím a zeleninou. Navyše, v hotovom krmive pre morčatá nechýbajú ani minerálne látky, vitamíny, látky podporujúce imunitu a ďalšie, ktoré výrazne posilňujú organizmus vášho domáceho miláčika počas rizikového zimného obdobia.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 9 Priemer: 4.2]
Posledné komentáre
  1. Sofia

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *