Krátkosrsté druhy morčiat

Morské prasiatko na lúke

Veľmi obľúbenými druhmi sú krátkosrsté druhy morčiatok, u ktorých odpadá náročná starostlivosť dlhej a lesklej srsti. Vyšľachtilo sa niekoľko druhov, ktoré sa líšia sfarbením, typom srsti, vírmi ale aj celkovou formou. Ak si plánujete kúpiť svoje prvé morčiatko, krátkosrsté morča bude pre vás tým pravým. Je to láskavé a nenáročné zvieratko, ktoré vám prinesie veľa radosti.

Krátkosrsté druhy morčiat sa rozdeľujú do dvoch skupín, na hladkosrsté a morčatá so zvláštnou štruktúrou srsti.

Hladkosrsté druhy

Anglické hladké morča (obyčajné) – je to najrozšírenejší druh morčaťa, ktorého srsť je krátka, hladká, priliehavá a nemá žiadne víry, rozety ani dlhšiu srsť. Srsť je dlhá 2-3 cm a nevyžaduje si žiadnu starostlivosť.

Anglický crested – je veľmi podobný anglickému hladkému morčaťu. Má krátku, 3 cm dlhú priliehajúcu srsť, ktorá sa odlišuje u cresteda typickou rozetou (korunkou) na čele. Farba víru je rovnaká ako farba srsti na celom tele.

Americký crested – vyzerá takmer rovnako ako anglický crested. Jeho krátka priliehavá srsť nepresahuje 3 cm a na hlave má rozetu. Rozdiel je však v tom, že farba rozety u amerického cresteda je odlišná od farby srsti na tele morčaťa.

Rozetové morča – je typické tým, že jeho telo je posiate rozetami. Musí ich byť však minimálne osem. Dĺžka srsti je maximálne 3,5 cm. Rozety sú okrúhle, pravidelné a ich stred nie je väčší ako špendlíková hlavička.

Krátkosrsté druhy so špeciálnou srsťou

Anglický rex – na prvý pohľad vyzerá ako plyšový medvedík. Má krátku, do 3 cm dlhú srsť, ktorá je mäkká, krepovitá a súmerná. Na tele nie sú žiadne víry a srsť pôsobí dojmom pokazenej trvalej. Je to obľúbené plemeno.

Americký teddy – ak by ste chceli odlíšiť anglického rexa od amerického teddyho, museli by ste buď urobiť genetické testy alebo urobiť pokus s krížením. Ak si nie ste istý, či ide o teddyho alebo o rexa, skrížite ho s teddym. Ak budú mláďatá s typickou teddyovskou srsťou, vaše morča je teddy. Ak však budú mláďatá hladkosrsté anglické mláďatá, ide o anglického rexa. Teddy sa chová v dvoch formách- morča teddy s hrubou a tvrdou srsťou a morča s mäkkou plyšovou srsťou.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 34 Priemer: 3.6]
Posledné komentáre
  1. Dorian

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *