Morča ako spoločník pre deti

Ak zvažujete zvieratko pre vaše dieťa, ktoré je nenáročné na chov a starostlivosť, morča môže byť tým pravým spoločníkom. Morčiatka sú mierumilovné zvieratá, ktoré vám nikdy neublížia a odmenia sa vám za vašu starostlivosť láskou a prítulnosťou.

Morské prasiatko v domčeku

Chov morčiat zvládnu aj menšie deti ak ich budete správne viesť k pravidelnej starostlivosti a čistotnosti. Morča nepúšťajte k úplne malým deťom, tieto deti ešte nemajú dostatočný cit pri dotyku a mohli by ľahko morčiatku ublížiť a vystresovať. Väčšie deti sú už opatrnejšie a morčiatko sa pre nich môže stať skvelým priateľom. Pri kúpe zvieratka zvážte dobre plemeno a nenechávajte výber na deťoch. Všeobecne platí, že dlhosrsté plemeno je náročnejšie na údržbu srsti. Potrebné je jeho denné česanie, rozpletanie uzlíkov a zastrihávať mu každých pár mesiacov srsť. Pre dieťa je vhodnejšie krátkosrsté plemeno, ktoré netreba česať, len kontrolovať srsť v okolí konečníka a odstraňovať prípadné zlepence trusu a srsti.

Odporúča sa pravidelne morčiatku skracovať pazúriky aby nepoškrabalo dieťa pri manipulácii. Pamätajte ale, že zviera je živý tvor, nie živá hračka pre dieťa. Má svoje potreby a nemá rado stres. Preto s ním dieťa musí narábať pokojne a jemne.

Dôležité je, aby sa dieťa naučilo pravidelnej starostlivosti o svojho kamaráta. Úlohou rodičov je dieťa naučiť starať sa o morča a sledovať, či naň dieťa nezabúda. Starostlivosťou o iného tvora sa dieťa učí zodpovednosti a pravidelnosti, čo je veľmi dobré počas výchovy. Každodenné kŕmenie, napájanie a čistenie klietky dieťa učí plniť si povinnosti. Odmenou mu bude láska a dôvera tak plachého zvieratka ako je morčiatko.

Úlohou rodiča je tiež sledovať zdravotný stav morčaťa. Deti si ich nie vždy všimnú, resp. upozornia na nich až keď môže byť neskoro. Tiež sú to práve rodičia, kto sa stará o morča v prípade výletov detí, choroby či dovolenky. V sumáre, morčiatko je veľmi vhodným spoločníkom pre deti kvôli jeho mierumilovnej povahe, avšak stále je potrebný aj rodičovský dozor keďže nejde o živú hračku ale o zvieratko.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 61 Priemer: 3.4]
Posledné komentáre
  1. janko

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *