Dlhosrsté plemená morčiat

Dlhosrsté morča

Cieľavedomým šľachtením sa vyvinuli rôzne druhy morských prasiatok, ktoré môžeme rozdeliť  podľa štruktúry srsti alebo aj podľa typu srsti na dlhosrsté, krátkosrsté a bezsrsté plemená. Okrem čistokrvných morčiatok, ktoré sa využívajú hlavne v registrovanom chove, mnohí chovatelia krížia rôzne plemená morčiat medzi sebou a tie sú chované hlavne pre radosť. Medzi najobľúbenejšie druhy dlhosrstých plemien morčiat patria tieto druhy:

Morčatá so splývajúcou srsťou

ŠELTIA – je to obľúbený druh morčiatok s krásnou dlhou a hebkou srsťou, ktorá môže narastať až do dĺžky 20 cm. Jej srsť nemá žiadne víry. Na hlave je kratšia, predlžovať sa začína za očami smerom k ušiam a odtiaľ je už po celom tele dlhá.

CORONET – tento druh morčaťa vznikol krížením šeltie a kresteda. Od šeltie sa líši rozetou- korunkou na hlave, má byť otvorená a stred má byť ako špendlíková hlavička.

PERUÁNEC – je typický krásnou 20 cm dlhou hebkou srsťou, ktorá je hustá a lesklá. Na hlave rastie nepravá rozeta tvoriaca s ďalšou, opačne stojacou srsťou ofinu nazvanú pony. V okolí zadku majú peruánske morčiatka dve rozety, z ktorých vyrastá srsť opačným smerom, no dlhšia srsť to zakrýva. Jeho srsť si vyžaduje veľa starostlivosti.

ANGORA – je krásne dlhosrsté morčiatko s množstvom roziet na srsti. Vďaka týmto rozetám pôsobí strapato keďže srsť rastie všetkými smermi. Na hlave má podobnú ofinku ako peruásnke morča. Zatiaľ je to ale neuznané plemeno.

Morčatá so špecifickou štruktúrou srsti

TEXEL – je to druh morčaťa, ktoré na svojom tele nemá žiadnu rozetu. Srsť sa točí v trsoch v špirálach, avšak po rozčesaní je srsť rovná až kým znovu nenavlhne a nestočí sa. Srsť na tvári je kratšia, avšak na tele môže dosahovať dĺžku až 20 cm.

MERINO – morčiatko merino má srsť v špirálach ako texel, líši sa však korunkou na hlave. Merino sa zvykne krížiť s texelom, koronetom a šeltiou.

ALPAKA – je veľmi podobný merinu a texelovi, pretože má srsť stočenú do špirál. Rozdiel je v tom, že mu srsť na hlave padá do očí a pri zadku má rozety, ktoré ale zakrýva dlhá srsť tak nie je vidieť, že srsť v tejto časti rastie opačným smerom.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 14 Priemer: 3.9]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *