Koža morčiat a jej choroby

Koža zvieraťa je jeho najväčším orgánom. A takisto ako iné orgány, aj koža môže z rôznych príčin ochorieť. Niekedy ide o choroby zo zanedbanej starostlivosti, inokedy sú to infekčné či parazitárne ochorenia. Problém na koži však môže poukazovať aj na závažné vnútorné ochorenia. Vylúčené nie sú ani problémy spôsobené stresom. Preto pri probléme s kožou neváhajte a navštívte svojho veterinárneho lekára, ktorý určí príčinu a pomôže vášmu miláčikovi. Neodkladajte to ale až keď sa príznaky veľmi zhoršia. Liečenie bude nákladnejšie a bude aj dlhšie trvať, čo môže vaše morčiatko stresovať.

Sediace morča sa umýva

Parazity

Sú veľkým strašiakom, no dajú sa ľahko liečiť. Nájsť v kožúšku vášho morčiatka môžete drobné parazity, roztoče či len ich trus, ktorý vyzerá ako čierny piesok. Nepokúšajte sa to liečiť sami, mnohé antiparazitárne prípravky určené psom sú toxické pre morčatá. A tiež bežne ľudia nevedia odhadnúť primeranú dávku pre drobné zvieratko. Morčiatko sa môže nakaziť kontaktom s inými zvieratami, kontaminovanými predmetmi ako napríklad roztočmi v podstielke alebo si prinesiete napadnuté morča pri kúpe zvieratka. Najčastejšie ide o napadnutie všenkami, roztočmi a často všami. Menej časté je napadnutie blchami a kliešťami. Po zbavení sa parazitov na koži a srsti zvieratka nezabudnite aj na vyčistenie miest, kde žije a pohybuje sa morča.

Svrab

Je veľmi častým parazitom kože u morčiat, nie je však viditeľný voľným okom ako je to u ostatných parazitov. Svrab žije v koži, živí sa ňou a pre napadnuté zviera je to veľmi nepríjemné ochorenie. Zviera sa neustále škrabe, vypadáva mu srsť, vytvárajú sa šupiny. Ak sa liečba začne v tomto štádiu, je veľmi dobre liečiteľná. Na rôzne druhy svrabu výborne zaberá liek ivermektín, ten ale v chovateľských potrebách nekúpite, zvieratku ho môže podať len veterinárny lekár. S predlžujúcou sa dobou napadnutia psa svrabom pribúdajú krvavé rany od škrabania, svrbenie je stále intenzívnejšie a koža sa poškodzuje. Pri liečbe je veľmi potrebné dostatočne vyčistiť aj priestor, v ktorom choré zviera žije.

Plesne

Plesne sú menej časté, ale nie sú príjemné pretože ich liečba trvá dlho a niektoré plesne sú zoonózy – sú prenosné na človeka. Plesne sú charakteristické vypadávaním srsti, často nachádzame na koži ohraničené okrúhle ložiská vypadanej srsti. Plesne majú rôzne príznaky, niektoré druhy spôsobujú silné svrbenie, pri iných nie je vôbec. Sú však liečiteľné.

Poslednou skupinou kožných chorôb sú choroby spôsobené chorobami vnútorných orgánov a hormonálne poruchy.

Autor: MVDr. Eva Fiľarská, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 93 Priemer: 3.3]
Posledné komentáre
  1. Maria
    • Palo
  2. Mirka
  3. Hanka
  4. Oslanecova Judita
  5. Katarína knížová
  6. Rojkou
  7. Michaela

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *