Správna manipulácia s morčatami

Morské prasiatko v ruke

Morské prasiatka patria k veľmi opatrným zvieratám. Opatrnosť je u nich spätá s inštinktami predkov, ktorí sa vo voľnej prírode stávali korisťou dravcov. Ak morčatá nie sú navyknuté na prítomnosť človeka, manipulácia s nimi môže byť obtiažna. Problematické tu môžu byť najmä úchopy zhora.

Správna manipulácia zahŕňa uchopenie morského prasiatka za prednými končatinami tak, že palec je položený na jednej strane tela a ostatné prsty cez chrbát na druhej. Dlaňou druhej ruky mu podoprieme hruď a brucho. Pri stisku je potrebné dbať na opatrnosť, zviera sa môže pokúsiť z rúk vyskočiť, ale nesmie byť ani príliš silný, aby sme mu neublížili.

Ak morčaťu umožníme voľne sa pohybovať po miestnosti, musíme mať na pamäti, že ide o veľmi čulého tvora, ktorý dokáže behom chvíle zmiznúť pod nábytkom. Dostať ho von chce potom veľkú dávku trpezlivosti. Najúčinnejšou metódu je nalákať ho na potravu, alebo ho vymanévrovať von prostredníctvom predmetov z bezpečných materiálov.

Pri voľnom pohybe v záhrade alebo na inom otvorenom priestranstve môže nastať ešte väčší problém. Morské prasiatko môže v okamihu „zmiznúť“ vo vysokej tráve, alebo v kroví. Nájsť ho v takomto prostredí môže byť veľmi problematické a to aj v prípade že je výrazne sfarbené. Takéto zviera je ľahkou korisťou pre rôzne dravce, napríklad túlavé mačky, psy a ďalších.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 69 Priemer: 3.2]
Posledné komentáre
 1. vladis
  • vevericka
 2. Sarah
  • Diana
 3. Andrea
 4. Vierka
  • Jan
 5. emily11
 6. Milan
  • Laura
   • Miloš
 7. sara
 8. Lukáš
  • Akira
 9. Martina

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *