Zostavenie chovného páru morčiat
Prirodzené sociálne správanie morčiat sa prejaví ak sú chované spolu aspoň dve zvieratá. Rovnako sa budú správať aj v prípade, že bude spolu tri a viac kusov. Aby sa sociálne správanie zachovalo čo najdlhšie, je potrebné klásť dôraz na stabilitu partnerstiev.
Chovatelia najčastejšie vytvárajú polygamné skupiny s niekoľkými samicami a jedným samcom. Mláďatá v nich zostávajú až kým ich neodstavíme od skupiny. Optimálny počet samíc v chove je 12 na jedného samca. Ak je pomer väčší, efektivita párení sa znižuje. V takomto chove pripadá na jednu samicu 15 až 20 mláďat ročne, pri príbuzenskej plemenitbe je to iba 10 mláďat. V polygamnej skupine si s chovom mláďat samičky navzájom vypomáhajú.
Samičky sa môžu páriť od veku 3 až 5 mesiacov, u samčekov je to 5 až 6 mesiacov. Samičky zaradené do chovu neskôr majú sklony k obezite s následkom zníženej plodnosti a vysokého percenta úmrtnosti mláďat pri pôrode.
Zvieratá zaradené v chove by nemali byť využívané na plemenitbu dlhšie ako 2 roky. Z chovu je nutné vyradiť aj chorľavé a slabo vyvinuté jedince, prípadne samičky s vysokým percentom úmrtnosti pri pôrode. Pri správnej starostlivosti sa morské prasiatka môžu dožiť aj ôsmych rokov. Privádzať na svet potomstvo je schopná aj 6 ročná samička, avšak kvalita vrhu je nízka.
Teplotné nároky pri odchove mláďat sa pohybujú okolo 20 až 22 °C. Príliš nízke a naopak vysoké teploty, alebo ich kolísanie sú pre plemenitbu nebezpečné.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
ak samcekovia nesluzia na chov, je lepsie ich dat vykastrovat