Zostavenie chovného páru morčiat

Párik morčiat

Prirodzené sociálne správanie morčiat sa prejaví ak sú chované spolu aspoň dve zvieratá. Rovnako sa budú správať aj v prípade, že bude spolu tri a viac kusov. Aby sa sociálne správanie zachovalo čo najdlhšie, je potrebné klásť dôraz na stabilitu partnerstiev.

Chovatelia najčastejšie vytvárajú polygamné skupiny s niekoľkými samicami a jedným samcom. Mláďatá v nich zostávajú až kým ich neodstavíme od skupiny. Optimálny počet samíc v chove je 12 na jedného samca. Ak je pomer väčší, efektivita párení sa znižuje. V takomto chove pripadá na jednu samicu 15 až 20 mláďat ročne, pri príbuzenskej plemenitbe je to iba 10 mláďat. V polygamnej skupine si s chovom mláďat samičky navzájom vypomáhajú.

Samičky sa môžu páriť od veku 3 až 5 mesiacov, u samčekov je to 5 až 6 mesiacov. Samičky zaradené do chovu neskôr majú sklony k obezite s následkom zníženej plodnosti a vysokého percenta úmrtnosti mláďat pri pôrode.

Zvieratá zaradené v chove by nemali byť využívané na plemenitbu dlhšie ako 2 roky. Z chovu je nutné vyradiť aj chorľavé a slabo vyvinuté jedince, prípadne samičky s vysokým percentom úmrtnosti pri pôrode. Pri správnej starostlivosti sa morské prasiatka môžu dožiť aj ôsmych rokov. Privádzať na svet potomstvo je schopná aj 6 ročná samička, avšak kvalita vrhu je nízka.

Teplotné nároky pri odchove mláďat sa pohybujú okolo 20 až 22 °C. Príliš nízke a naopak vysoké teploty, alebo ich kolísanie sú pre plemenitbu nebezpečné.

 Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 13 Priemer: 3.8]
Posledné komentáre
  1. petra

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *