Čomu sa vyvarovať pred kúpou morčaťa?

Morča vo svojom príbytku

Rozhodli ste sa, že si kúpite morčiatko? Vybrali ste si už plemeno, farbu, vek a pohlavie. Nuž ostáva vám už len zvážiť výhody kúpy zvieratka z viacerých zdrojov. Dnes je omnoho väčšia ponuka nákupu i predaja ako tomu bolo v minulosti. S internetom sa zmenili aj možnosti nákupu. Vďaka nemu máte možnosť vybrať si to „pravé“ morča z naozaj širokej ponuky a pohodlia domova. Musíte si ale dať pozor, odkiaľ si morča kupujete a v akom je zdravotnom stave. Spôsob predchádzajúceho chovu je pre budúce zdravie veľmi dôležitý.

Pri kúpe zvieratka z  petshopu vo vašom okolí je výhodou rýchly a pohodlný nákup. Taktiež v skupine morčiat sa prejaví povaha morčiatka a vy máte možnosť pozorovať aj jeho zdravotný stav. Nevýhodou býva vyššia cena, petshopy zväčša predávajú len jedno či dve plemená morčiat a niekedy mávajú tieto morčiatka rôzne rany a vytrhanú srsť po vzájomných súbojoch. Pri kúpe máte právo prehliadnuť si celé morčiatko, prezrieť kožu, srsť, okolie konečníka. Ak má okolie konečníka zašpinené, môže ísť o ochorenie tráviaceho traktu, takéto morčiatko si radšej nekupujte.

Chovateľské burzy a výstavy sú obľúbenými akciami chovateľov aj milovníkov zvierat. Možno na nich kúpiť omnoho viac druhov morčiat než je bežné v chovproduktoch. Na takýchto burzách sú omnoho lepšie ceny a morčatá z rôznych chovov. Vyberie si tu naozaj každý. Zároveň má to tú výhodu, že pri kúpe morčiatka môžete požiadať o rady skúsených chovateľov. Nevýhodou môže byť väčšia vzdialenosť ak sa burza nekoná blízko vášho mesta. Na výstavy majú povolený vstup len zdravé zvieratá, preto je to bezpečnejší nákup než v petshopoch či cez internet.

S rozšírením internetu do takmer každej domácnosti sa rozšírili možnosti domácich chovateľov. Na rôznych bazároch, zooburzách, v inzerátoch si viete vybrať morčiatko z pohodlia vášho domova. Je to pohodlné, rýchle, no pre morčiatko musíte zväčša ísť osobne. Vždy je dobré vidieť, v akých podmienkach morča žilo a ako vyzerajú ostatné morčiatka, v akom sú stave. Je to podstatné keďže nikdy neviete, či náhodou nekupujete choré morča.

Mnoho chovateľov uprednostňuje nákup zvierat cez riadkovú inzerciu v miestnych novinách, na nástenkách, výveskách a podobne. Má to veľkú výhodu v tom, že za zvieratkom nemusíte cestovať, veľakrát máte možnosť vidieť, v akých podmienkach zvieratko žije a skúsený chovateľ vám môže poskytnúť cenné rady v chove. Avšak pozor, ak ste nikdy morča nechovali a nemáte žiadne skúsenosti, ľahko vás môžu oklamať a predať vám choré zvieratko. Je preto dobré vziať so sebou niekoho, komu dôverujete a má skúsenosti s chovom morčiat.

Pri kúpe morčiatka si vždy všímajte jeho zdravotný stav. Zvieratko má byť čulé, má sa zaujímať o prostredie, s chuťou žrať, piť a má mať formovaný trus. Prezrite morčiatku srsť. Zdravá srsť je bez šupín, čiernych bodiek či parazitov a morča sa neškrabe. Tiež prezrite uši, nesmú mať čierne nálepy ani byť krvavé od škriabania sa.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 62 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *