Chovné zariadenie pre morčatá

Morča v chovnom zariadení

Jedným zo základných predpokladov pre spokojnosť zvieraťa a úspešný chov, je dostatočné chovné zariadenie. Životný priestor morčaťa v zajatí by mal zodpovedať ich potrebám a vytvárať optimálne podmienky pre umiestnenie rôznych potrieb a doplnkov. Odporúčané rozmery sú 1,2 x 0,6 x 0,5 metra na chov dvoch zvierat. Na chov morčiat je nevhodný štvorcový pôdorys chovného zariadenia, pretože ak sú vyrušené, často v panike pobehujú do kruhu a môžu zraniť nielen seba navzájom, ale aj ušľapať svoje mláďatá.

V súčasnosti sú k dispozícii rôzne druhy klietok takmer v každom obchode so zvieracími potrebami. Ich výhodou je možnosť prúdenia čerstvého vzduchu. Konštrukčne musia byť riešené spôsobom, ktorý zabráni vniknutiu voľne žijúcich hlodavcov a iných prenášačov nebezpečných ochorení.

Pre chov morčiat sa používajú aj drevené debničky. Môže ísť o celodrevené nádoby z preglejky alebo odpadového materiálu, ktoré môžu byť zvnútra vystužené plechom. Vrchná časť je z pletiva, jej cieľom je zabezpečiť dostatočný prísun vzduchu a zabrániť uniknutiu zvierat. Ich nevýhodou je malá životnosť, pretože podliehajú hnilobe a hlodaniu zvierat a nedajú sa poriadne vydezinfikovať. Chov v debničkách sa už dnes realizuje zriedkavo.

Najlepšie podmienky pre život majú morské prasiatka vo výbehu. Výbeh si môže zhotoviť každý, kto má k dispozícii kúsok miesta na balkóne, terase, záhrade, či priamo v byte. Výbehy, najmä tie vonkajšie, umožňujú zvieratám dostatok pohybu a zároveň priestoru na prístrešky a doplnky.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 22 Priemer: 3.5]
Posledné komentáre
  1. Nela
    • Zora

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *