Chov morčiat v exteriéri

Čoraz väčší počet chovateľov zvierat sa snaží zabezpečiť svojim zvieratkám prirodzené podmienky života, čo je vynikajúce pre zvieratá. Domestikáciou sa život zvierat radikálne zmenil a zvieratá sa tomu prispôsobili. Avšak nie vždy boli nové podmienky aj dostatočne vyhovujúce pre zvieratá.

Morča vo výbehu

Hlavne v intenzívnych chovoch zvierat, kde žili v extrémne malých životných priestoroch prinieslo zvieratám zbytočný stres a utrpenie. To sa momentálne mení a prehodnocujú sa a menia aj spôsoby chovu.

Morčatá pochádzajú z morčaťa divého, ktoré žije v Južnej Amerike dodnes. Jeho prirodzenými životnými podmienkami sú trávnaté nížiny, ale žije aj vo vysokých nadmorských výškach. Divé morčatá si v zemi vyhrabávajú podzemné nory, kde trávia veľkú časť dňa ukryté pred nepriateľmi. Preto sa aj vaše morča poteší vonkajšiemu výbehu, kde si bude môcť do sýtosti vyhrabávať nory, pásť sa a objavovať okolie. Veľmi potrebným vo výbehu je pre morča domček alebo búdka, kde by sa morča mohlo skryť pred dravými vtákmi, mačkami a inými zvieratami, tiež pred slnkom a dažďom. Samozrejmosťou by mala byť ohrada mierne pod úrovňou zeme aby sa morča nepodhrabalo a neutieklo, taktiež nesmie byť veľmi nízka keďže morča dokáže vyskočiť do výšky až 1 metra. Morčiatko chované vnútri i vonku potrebuje neustále čistú čerstvú vodu, seno a krmivo.

Chov morčiat v exteriéri je veľmi výhodný ako pre morča tak aj pre chovateľa. Pre morča je takýto chov prirodzenejší, sú spokojnejšie a aktívnejšie. Pre chovateľa je veľkým plusom ľahšia údržba, odpadá typický morčací pach v domácnosti, zvýšené upratovanie v okolí klietky a menej pískania. Nevýhodou môže byť nepriazeň počasia, počas zimy morčatá nesmú byť vonku a nie sú dostatočne chránené pred dravcami. To treba zohľadniť pri stavbe výbehu vonku. Pri klietkovom chove v exteriéri odpadá starosť ochrany pred dravcami, zvieratku ale musíte nájsť spoločníka keďže morčatá sú spoločenské zvieratá, ktoré vo voľnosti žijú vo veľkých skupinách 5 – 15 členov a medzi sebou komunikujú pískaním.

Pri zabezpečení všetkých požiadaviek bude vaše morča vo vonkajšom výbehu veľmi šťastné a spokojné.

Fotografia: © bigbtockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 67 Priemer: 2.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *