Aké vitamíny a minerály morča potrebuje?

Morské prasiatko sa kŕmi

Pre správny vývoj a rast morčiat, ktoré sú striktné bylinožravce, je nevyhnutný dostatočný prísun vitamínov a minerálnych látok v potrave. Keďže morča je úplne odkázané na príjem týchto živín na svojom chovateľovi, je potrebné, aby sme poznali základné vitamíny a minerály, ktoré pre svoj život potrebujú. Na rozdiel od iných zvierat je morča nenáročné na chov. Stačí poznať len základy chovu a starostlivosti o morča.

Pri kŕmení morčiat priemyselne pripravenými zmesami krmív majú morčatá zväčša dostatočne pokrytú dennú potrebu živín. Je ale dobré aj tak ku jadrovému krmivu pridávať zmes ovocia a zeleniny, ktorá dodá morčatám potrebnú vlákninu a veľa minerálov a vitamínov. Morčatá si nedokážu sami vytvoriť vitamín C, preto je ho dobré pridávať do potravy v dávke 5 mg denne v pitnej vode. Kyselina askorbová ale vo vode reaguje, preto je nutné túto vodu s vitamínom C denne vymieňať.

Ak sa rozhodnete pripravovať krmivo pre vaše morča sami doma, treba zohľadniť náročné požiadavky morčaťa na živiny. Potrava musí obsahovať minimálne 15 % hrubej vlákniny a 20% bielkovín. Doma pripravená zmes potravy by mala obsahovať slnečnicové semená, obilie, zeleninu, púpavu, šalát, repu, jablká, paradajky a nezabudnite ani na seno. Tráviaci trakt morčaťa je veľmi dlhý, len dĺžka čriev sú 2 metre! Preto sú morčatá veľmi citlivé na náhle zmeny potravy a nedostatok vlákniny v potrave. Preto je potrebné dbať na dostatok sena každý deň. Ak ponúknete morčaťu dostatočne pestrú potravu, malo by mať pokrytú dennú potrebu vitamínov a minerálov.

Ponúkame vám príklad kŕmnej zmesi pre morčatá, ktorú si môžete pripraviť aj doma:

  • ¼ dieliku slnečnice čiernej
  • ¼ dieliku slnečnice pásikavej
  • ½ dieliku prosa
  • ½ dieliku ovsených vločiek
  • ½ dieliku kukurice
  • ½ dieliku králičích granúl
  • 1 dielik jačmeňa

Pozor na samice morčaťa počas gravidity. Tie majú oveľa vyššiu potrebu glukózy než ostatné morčatá a veľmi ľahko u nich nastane ketóza pri nedostatku energie. Preto je potrebné dbať na vyššiu energetickú hodnotu krmív gravidných samíc.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 28 Priemer: 3.6]
Posledné komentáre
  1. palo
  2. Viktor Oto Dzurek
    • Ivec
    • timea

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *